+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Artykuły | Katalog firm | Rejestr pośredników | Kredyty hipoteczne | Projekty domów | Forum| Pomoc | Kontakt
2016-09-12 Centrum mniej zanieczyszczone niż jego okolice Badania naukowców z AGH wykazały, że małe miejscowości są bardziej zanieczyszczone niż centrum miasta.... więcej »
Ostatnio na forum:

Tagi:

Wzrost czynszu w Krakowie i WrocławiuRok 2012 zaczął się dobrze dla osób wynajmujących mieszkania w Krakowie i Wrocławiu. W obu tych miastach miał miejsce dość wyraźny wzrost średnich stawek najmu.

Z kolei w Warszawie w tym samym czasie odnotowano niewielką obniżkę przeciętnej ceny najmu lokalu mieszkalnego. Wzrost stawek najmu na początku roku w dwóch przypadkach na trzy opisywane miasta może być nieco zaskakujący. Wynika to z faktu, że końcówka roku oraz pierwsze miesiące następnego to zazwyczaj okres swoistej „posuchy” na rynku najmu. Wtedy, bowiem najtrudniej jest znaleźć chętnych na wynajem, co zwykle znajduje swoje odzwierciedlenie w niższym poziomie stawek.

W styczniu różnice pomiędzy ofertowymi i transakcyjnymi cenami najmu nie odbiegały znacznie od grudniowych poziomów. W rozpatrywanym gronie trzech miast największe upusty cenowe udało się wytargować najmującym we Wrocławiu, a najmniejsze w Krakowie. W stolicy właściciele mieszkań schodzili z ceny średnio o niecałe 4 zł na każde 100 zł czynszu.

Poniżej przedstawiono informacje dotyczące transakcji najmu w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu zawartych w styczniu bieżącego roku, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A.

 

Charakterystyka transakcji najmu w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, 

Styczeń 2012 r.

 

Miasto

Średnia powierzchnia (mkw.)

Średnia liczba pokoi

Najpopularniejsza dzielnica

Średnia stawka ofertowa (zł/mkw.)

Średnia stawka transakcyjna (zł/mkw.)

Średnia różnica pomiędzy stawką ofertową a transakcyjną

Warszawa

62,1

2,6

Wola

40,2

38,7

-3,8%

Kraków

61,2

2,4

Dębniki

33,3

32,2

-3,3%

Wrocław

60,8

2,4

Krzyki

33,3

31,3

-6,5%

 

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A na podst. danych zgromadzonych w firmie Emmerson S.A.

Warto również odnotować, że w pierwszym miesiącu bieżącego roku zwiększyła się średnia powierzchnia wynajmowanych lokali mieszkalnych w każdym spośród trzech przedstawionych miast.

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze dzielnice, to w Warszawie osoby zainteresowane najmem mieszkania najchętniej wybierały Wolę. Wśród innych regionów stolicy, które od dłuższego czasu cieszą się popularnością należy również wymienić Mokotów, do którego w styczniu dołączył Ursynów. Na brak chętnych nie mogli także narzekać właściciele wynajmujący swoje mieszkania w Śródmieściu. W Krakowie już od kilku miesięcy bezkonkurencyjne są Dębniki, a za nimi znajduje się Podgórze. Z kolei we Wrocławiu już od dłuższego czasu palmę pierwszeństwa dzierżą Krzyki.


Podyskutuj o tym na naszym forum nieruchomości

Na góre strony
Brak komentarzy, twój bedzie pierwszy.
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz do tego artykułu:
Nick
Tekst z obrazka: nofollow
Treść
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Mieszkaniowy.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
wykonano w ≈ 0.635187 sek