+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Artykuły | Katalog firm | Rejestr pośredników | Kredyty hipoteczne | Projekty domów | Forum| Pomoc | Kontakt
2016-09-12 Centrum mniej zanieczyszczone niż jego okolice Badania naukowców z AGH wykazały, że małe miejscowości są bardziej zanieczyszczone niż centrum miasta.... więcej »
Ostatnio na forum:

Tagi:

Płacimy najwięcej za dobrą komunikację



Z comiesięcznego badania rynku nieruchomości przeprowadzonego przez REAS dla portalu GazetaDom.pl wynika, że dostępność centrum miasta, a przynajmniej lokalnego centrum dzielnicy, jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze miejsca zamieszkania. Spokój i okolice terenów zielonych mają drugorzędne znaczenie.

Rynek wtórny

Wpływ lokalizacji na wartość mieszkania jest skomplikowany. Dostępność centrum miasta, a przynajmniej lokalnego centrum dzielnicy, jest najważniejszym czynnikiem. Przyjemne miejsce do spacerów jest drugim cenionym elementem lokalizacji. Za brak hałasów i w miarę czyste powietrze również bylibyśmy skłonni nieco dopłacić. A za towarzystwo kulturalnych i bogatych sąsiadów może niektórzy dorzuciliby do metra nawet 1000 zł. Niestety każdy musi znaleźć kompromis między własnymi preferencjami a swoim budżetem.

putBan(62);

Poznań

Na przykład w Poznaniu, jeśli ktoś chce zamieszkać w centrum miasta, a jednocześnie mieć pod bokiem Park Cytadela do spacerów i przejażdżek rowerowych, to musi zaakceptować ceny na poziomie 10 000zł/m2. Również lokalizacje na północy miasta położone pomiędzy rezerwatami przyrodniczymi i lasami są wysoko cenione, chociaż dojazd stamtąd do centrum zakorkowaną ulicą nie jest łatwy. Natomiast mało cenione są mieszkania znajdujące się na południowym wschodzie Poznania, gdzie może przeszkadzać hałas samolotów startujących z lotniska wojskowego.


Warszawa

W Warszawie zielone tereny Białołęki, Rembertowa i Wesołej nie rekompensują bardzo słabego połączenia z centrum miasta. Dopiero w północnej części dzielnicy Wawer pokrytej Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, z której dzięki Trasie Siekierkowskiej możliwy jest nieco szybszy dojazd do centrum, lokalizacje są nieco wyżej cenione. Wpływ terenów zielonych na cenę widać wyraźnie na Ursynowie. W części południowej, gdzie oprócz dostępu do metra jest również dostęp do Lasu Kabackiego i Parku Natolińskiego ceny wynoszą średnio o 1000 zł/m2 więcej niż w części północnej dzielnicy, gdzie zaletą jest jedynie dostęp do metra. Trzeba jednak także pamiętać, że na Ursynowie północnym dominują bloki z wielkiej płyty wybudowane jeszcze w latach siedemdziesiątych zaś położone na południu dzielnicy Kabaty powstawały od lat dziewięćdziesiątych i obejmują głównie niższą zabudowę o wyższym standardzie.
 

Porównanie miast

Porównanie miast pod względem atrakcyjności zamieszkania jest o wiele trudniejsze. Mobilność Polaków pomiędzy miastami jest bardzo niska, dlatego poziom średniej ceny w danym mieście należy odnieść do średniego budżetu mieszkańców danego miasta. Średnia cena w mieście podzielona przez średnie wynagrodzenie daje wskaźnik, który można traktować jak indeks dostępności mieszkań, ale jednocześnie jako porównywalny parametr atrakcyjności miasta. Rozumując w ten sposób można stwierdzić, że najcenniejszym miejscem do zamieszkania staje się Kraków, gdzie potrzeba ponad 2,5 miesięcznej płacy brutto, by kupić jeden metr kwadratowy. Drugi w kolejności jest Wrocław, a dopiero za nim Warszawa. Ostatnie miejsce w tym rankingu zajmują Katowice, gdzie metr kwadratowy przeciętnego mieszkania wart jest "jedynie" jedno średnie miesięczne wynagrodzenie. Choć Kraków także w badaniach jest wskazywany jako miejsce do którego najchętniej przenieśliby się Polacy, to trzeba także brać pod uwagę możliwość relatywnie dużego wpływu na wysokość cen w tym mieście popytu zewnętrznego, pochodzącego od osób o dochodach przekraczających wyraźnie przeciętne zarobki Krakowiaków.

putBan(62);

Powyższe porównanie należałoby jednak uzupełnić pomiarem powierzchni terenów zielonych w każdym mieście, terenów przemysłowych, terenów objętych ochroną konserwatorską, pomiarem stopnia zakorkowania ulic i dopiero wtedy wyrokować, że w danym mieście jakość życia jest zdecydowanie wyższa niż w innym mieście.

Porównując miasta powinno się także uwzględnić poziom zróżnicowania jakości terenów mieszkalnych w jego obrębie. Duże zróżnicowanie dochodów społeczeństwa w państwie (mierzone indeksem Giniego) nie jest traktowane jako pozytywne zjawisko. Podobnie zbyt duże zróżnicowanie cen mieszkań w obrębie miasta może wskazywać na to, że tworzą się w nim enklawy bardzo drogich, luksusowych oraz tanich, zwykle bardzo zaniedbanych a czasem nawet niebezpiecznych rejonów. Poniższy podział ofert w każdym mieście na przedziały cenowe pokazuje, że aktualnie najmniejsze zróżnicowane cen występuje w Katowicach, Bydgoszczy i Szczecinie. Tam ceny najwyższe są tylko 3-4 krotnie wyższe od cen najniższych, podczas gdy w Warszawie różnica jest dziesięciokrotna.

Źródło: Obliczenia REAS na podstawie danych ofertowych serwisu gazetadom.pl Powyższe porównanie należałoby jednak uzupełnić pomiarem powierzchni terenów zielonych w każdym mieście, terenów przemysłowych, terenów objętych ochroną konserwatorską, pomiarem stopnia zakorkowania ulic i dopiero wtedy wyrokować, że w danym mieście jakość życia jest zdecydowanie wyższa niż w innym mieście. Porównując miasta powinno się także uwzględnić poziom zróżnicowania jakości terenów mieszkalnych w jego obrębie. Duże zróżnicowanie dochodów społeczeństwa w państwie (mierzone indeksem Giniego) nie jest traktowane jako pozytywne zjawisko. Podobnie zbyt duże zróżnicowanie cen mieszkań w obrębie miasta może wskazywać na to, że tworzą się w nim enklawy bardzo drogich, luksusowych oraz tanich, zwykle bardzo zaniedbanych a czasem nawet niebezpiecznych rejonów. Poniższy podział ofert w każdym mieście na przedziały cenowe pokazuje, że aktualnie najmniejsze zróżnicowane cen występuje w Katowicach, Bydgoszczy i Szczecinie. Tam ceny najwyższe są tylko 3-4 krotnie wyższe od cen najniższych, podczas gdy w Warszawie różnica jest dziesięciokrotna. Źródło: Obliczenia REAS na podstawie danych ofertowych serwisu gazetadom.pl Powyższe porównanie należałoby jednak uzupełnić pomiarem powierzchni terenów zielonych w każdym mieście, terenów przemysłowych, terenów objętych ochroną konserwatorską, pomiarem stopnia zakorkowania ulic i dopiero wtedy wyrokować, że w danym mieście jakość życia jest zdecydowanie wyższa niż w innym mieście. Porównując miasta powinno się także uwzględnić poziom zróżnicowania jakości terenów mieszkalnych w jego obrębie. Duże zróżnicowanie dochodów społeczeństwa w państwie (mierzone indeksem Giniego) nie jest traktowane jako pozytywne zjawisko. Podobnie zbyt duże zróżnicowanie cen mieszkań w obrębie miasta może wskazywać na to, że tworzą się w nim enklawy bardzo drogich, luksusowych oraz tanich, zwykle bardzo zaniedbanych a czasem nawet niebezpiecznych rejonów. Poniższy podział ofert w każdym mieście na przedziały cenowe pokazuje, że aktualnie najmniejsze zróżnicowane cen występuje w Katowicach, Bydgoszczy i Szczecinie. Tam ceny najwyższe są tylko 3-4 krotnie wyższe od cen najniższych, podczas gdy w Warszawie różnica jest dziesięciokrotna.

Rynek najmu mieszkań

Średnie stawki najmu w ciągu ostatnich pięciu miesięcy zachowują się w miarę stabilnie. Stabilność stawek czynszów w miesiącach letnich nie powinna dziwić. Można się natomiast spodziewać ich wzrostu we wrześniu i październiku, ze względu na rozpoczynający się rok akademicki.

 

 


Podyskutuj o tym na naszym forum nieruchomości

Na góre strony

Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/dom/domains/mieszkaniowy.com/public_html/news.php on line 59

Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/dom/domains/mieszkaniowy.com/public_html/news.php on line 68
Brak komentarzy, twój bedzie pierwszy.
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz do tego artykułu:
Nick
Tekst z obrazka: nofollow
Treść
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Mieszkaniowy.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
wykonano w ≈ 0.845015 sek