+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Artykuły | Katalog firm | Rejestr pośredników | Kredyty hipoteczne | Projekty domów | Forum| Pomoc | Kontakt
2016-09-12 Centrum mniej zanieczyszczone niż jego okolice Badania naukowców z AGH wykazały, że małe miejscowości są bardziej zanieczyszczone niż centrum miasta.... więcej »
Ostatnio na forum:

Tagi:

Możesz zabudować, nie będąc rolnikiem



Na siedlisku możemy postawić dom. W takiej sytuacji musimy jednak zmienić przeznaczenie działki lub... zająć się produkcją rolną. Jak pisze Rzeczpospolita polskie prawo nie zna definicji działki siedliskowej czy siedliska. Powszechnie przyjmuje się jednak, że jest to działka pod budynkami wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego. Natomiast za gospodarstwo rolne uważa się grunty o łącznej powierzchni przekraczającej 1 hektar. Siedlisko, traktowane jako nieruchomość rolna, podlega zwykle regułom prawnym przewidzianym dla takich właśnie nieruchomości. Ponieważ siedlisko jest nieruchomością rolną, prawo pierwokupu przysługuje Agencji Nieruchomości Rolnych. Ostatecznej transakcji możemy więc dokonać dopiero wtedy, gdy ANR nie skorzysta z tego prawa.

W praktyce agencja przeważnie rezygnuje z nabycia siedlisk. Kupując siedlisko, mamy zazwyczaj wiele pomysłów na jego adaptację. Zanim damy się ponieść fantazji, sprawdźmy najpierw w miejscowym planie zagospodarowania, czy działka nie jest objęta zakazem zabudowy lub innymi ograniczeniami. Jeśli nie ma planu, zabudować działkę będzie można tylko pod warunkiem uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Jeśli rozpoczęła się procedura uchwalania planu miejscowego, należy liczyć się z tym, że proces wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego może zostać zawieszony nawet do 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku o wydanie decyzji. Na działce siedliskowej można postawić tzw. zabudowę zagrodową, czyli np. budynki mieszkalne, budynki gospodarcze, hodowlane czy ogrodnicze, ale o ile to przewiduje plan zagospodarowania przestrzennego. Zabudowa taka jest wprawdzie możliwa, gdy nie ma planu i jednocześnie w sąsiedztwie nie istnieją żadne nieruchomości, do których można się odnieść, ale pod jednym warunkiem. Warto pamiętać o pewnym istotnym ograniczeniu, które polega na tym, że powierzchnia siedliska związanego z tą zabudową musi przekraczać średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie.


Ponadto z możliwości zabudowy siedliskowej może skorzystać osoba, która prowadzi na tej działce produkcję rolną. A planowana zabudowa musi być funkcjonalnie powiązana z danym gospodarstwem rolnym. Generalnie, aby zabudować siedlisko, musimy uzyskać pozwolenie. Nie dotyczy to jednak każdej sytuacji. Siedlisko możemy też przekształcić w działkę budowlaną i postawić na niej dom. Jednakże, jeżeli na danym obszarze obowiązuje plan zagospodarowania nieprzewidujący zabudowy mieszkaniowej, przekształcenie siedliska w działkę budowlaną nie będzie możliwe bez zmiany planu miejscowego.

Taka procedura zwykle ciągnie się latami. Aby jednak w przypadku braku planu uzyskać decyzję o warunkach zabudowy dla domu jednorodzinnego, m.in. na działce sąsiadującej z naszym siedliskiem musi już istnieć zabudowa mieszkaniowa, podobna do planowanego przez nas budynku. Ponadto teren powinien mieć odpowiednie uzbrojenie oraz dostęp do drogi publicznej. Na podstawie uzyskanej decyzji możemy się starać o pozwolenie na budowę. Otrzymamy je jednak dopiero po uzyskaniu decyzji o wyłączeniu z produkcji rolnej gruntów, na których powstanie nasz dom. - Powyższy proces może potrwać od kilku do kilkunastu miesięcy.

Rzeczpospolita


Podyskutuj o tym na naszym forum nieruchomości

Na góre strony

Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/dom/domains/mieszkaniowy.com/public_html/news.php on line 59

Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/dom/domains/mieszkaniowy.com/public_html/news.php on line 68
Brak komentarzy, twój bedzie pierwszy.
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz do tego artykułu:
Nick
Tekst z obrazka: nofollow
Treść
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Mieszkaniowy.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
wykonano w ≈ 0.573404 sek