+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Artykuły | Katalog firm | Rejestr pośredników | Kredyty hipoteczne | Projekty domów | Forum| Pomoc | Kontakt
2016-09-12 Centrum mniej zanieczyszczone niż jego okolice Badania naukowców z AGH wykazały, że małe miejscowości są bardziej zanieczyszczone niż centrum miasta.... więcej »
Ostatnio na forum:

Tagi:

Kondycja konsumentów martwi coraz bardziej



W kontekście lutowego badania koniunktury w naszej gospodarce, jak również styczniowych sprzedaży detalicznej i bezrobocia, zrozumiała staje się słabość warszawskiego parkietu w ostatnim czasie. Wszystkie te doniesienia wskazują na ograniczone tempo poprawy sytuacji gospodarczej.

Wskaźniki koniunktury potwierdzają zróżnicowaną kondycję poszczególnych branż. O ile w przemyśle widać nadal poprawę (choć i tu mamy duże podziały między producentami z różnych działów), to już handel i budownictwo budzą niepokój. Taką samą polaryzację mamy w usługach, gdzie w sektorze finansowym sytuacja jest bardzo dobra, ale w działalności gastronomicznej, związanej z zakwaterowaniem, transportem, czy magazynowaniem jest źle.

Styczniowe dane wskazują też wyraźnie na konieczność zmiany myślenia o gospodarce. Dziś już nie jest tak istotne, w jakim stopniu podniesie się produkcja, ale czy spotka się to z wystarczającym popytem ze strony konsumentów. Spadek styczniowej sprzedaży detalicznej w ujęciu realnym w naszym kraju, czy znaczące pogorszenie nastrojów amerykańskich konsumentów w lutym, każą mieć co do tego wątpliwości.
czytaj dalej
 

Wtorkowe notowania na naszym parkiecie niczego jeszcze nie rozstrzygnęły, ale zniżkę notowań można traktować jako krok w stronę kontynuacji ruchu w dół, który może sprowadzić indeks WIG w rejon przynajmniej 35 tys. pkt. Oceniamy, że taki scenariusz byłby korzystny dla regularnie inwestujących w akcje. Pozwalałby na ich skupowanie po niższych, bardziej atrakcyjnych cenach.

ZWRÓĆ UWAGĘ:

Oceny koniunktury w naszym kraju w lutym, podobnie jak w poprzednich miesiącach, były bardzo zróżnicowane, co ogranicza oczekiwania dotyczące skali i tempa ożywienia gospodarczego Choć słabą sprzedaż detaliczną w styczniu w Polsce można w pewnym stopniu tłumaczyć czynnikami jednorazowymi, to jednocześnie te dane potwierdziły słabnięcie kondycji konsumentów, jakie było widać już w poprzednich miesiącach.

Rynki nieruchomości

Luty nie przyniósł poprawy ocen koniunktury przez przedstawicieli branży budowlanej w Polsce. Podobnie jak miesiąc wcześniej o 15 pkt proc. więcej przedsiębiorstw wskazywało na jej pogarszanie się niż poprawę. Po 2 pkt proc. podniósł się zarówno odsetek tych, którzy sygnalizują regres, jak i polepszenie sytuacji. Pierwszych jest w tym miesiącu 30 proc., drugich-15 proc. Przedsiębiorcy notują dalszy spadek produkcji oraz portfela zamówień. Wpływ na to mają niekorzystne warunki atmosferyczne. Natomiast zbliżająca się wiosna powoduje nieznaczny optymizm w zakresie portfela zamówień w perspektywie najbliższych 3 miesięcy. Wykorzystanie mocy produkcyjnych w branży budowlanej spadło 56 proc. w porównaniu z 71 proc. rok wcześniej.

W Ameryce natomiast indeks S&P/Case Schiller przyniósł kolejny spadek cen domów w skali roku. W grudniu wyniósł 3,1 proc. i był najmniejszy od maja 2007 r. Wciąż zatem negatywne tendencje w zakresie cen domów mają miejsce.

Katarzyna Siwek, Home Broker

Podyskutuj o tym na naszym forum nieruchomości

Na góre strony

Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/dom/domains/mieszkaniowy.com/public_html/news.php on line 59

Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/dom/domains/mieszkaniowy.com/public_html/news.php on line 68
Brak komentarzy, twój bedzie pierwszy.
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz do tego artykułu:
Nick
Tekst z obrazka: nofollow
Treść
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Mieszkaniowy.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
wykonano w ≈ 0.583091 sek