+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Artykuły | Katalog firm | Rejestr pośredników | Kredyty hipoteczne | Projekty domów | Forum| Pomoc | Kontakt
2016-09-12 Centrum mniej zanieczyszczone niż jego okolice Badania naukowców z AGH wykazały, że małe miejscowości są bardziej zanieczyszczone niż centrum miasta.... więcej »
Ostatnio na forum:

Tagi:

Zapomniana alternatywa dla mieszkań deweloperskich




 Mieszkań szukamy zwykle u deweloperów, w ogłoszeniach lub u pośredników. Warto zajrzeć także do nieco zapomnianych spółdzielni mieszkaniowych. Na organizowanych przez nie przetargach można znaleźć coś ciekawego.

Zwykle ogłoszenie znaleźć można na korkowej tablicy w przedsionku administracji. Czasem na stronie internetowej albo w gazecie. W ostatnim przypadku zwykle w mało poczytnym dodatku z komunikatami. Takim, który przeglądają tylko naprawdę zainteresowani, a przeciętny czytelnik odkłada bez otwierania. Informację łatwo przegapić i są tacy, którzy widzą w tym działanie celowe. Z drugiej jednak strony musi się ona znaleźć w miejscu ogólnie dostępnym, zgodnym z tym, co mówi prawo. Przetargi na mieszkania organizowane przez spółdzielnie pozostają więc w sferze, której potencjalny lokator nie obejmuje lub uznaje za niepewną, szarą, przegniłą i spętaną układem. Niepotrzebnie.

Chcesz kupić mieszkanie lub dom? Przeszukaj nasze oferty

Ustawa precyzuje tę kwestię jasno. Jeśli jakieś mieszkanie zarządzane przez spółdzielnie zwolni się, musi w ciągu trzech miesięcy trafić na przetarg. Pierwszeństwo mają w nim ci, którzy wciąż oczekują na realizację swojego prawa lokalowego, ale jeśli go nie wykorzystają, do przetargu przystąpić może każdy. Jedyne co musi zrobić, to wybrać odpowiednie mieszkanie, obejrzeć, wpłacić wadium. A następnie przelicytować konkurentów.

Chcesz sprzedać mieszkanie? Dodaj ogłoszenie w naszym serwisie

Henryka Sobczak, kierownik Działu Członkowsko-Mieszkaniowego w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej uważa, że przetargi mogą być tańszym sposobem na kupno mieszkania. Zarazem dodaje, że te, które jej spółdzielnia odzyskuje bardzo często znajdują się w kiepskim stanie technicznym, w zasadzie nadają się do remontu. Powód? Spółdzielnia odzyskuje mieszkania albo od tych, którzy z różnych przyczyn (zaleganie z opłatami, doprowadzenie do szkód czy naruszenie porządku domowego) albo od zmarłych. Te różne przyczyny to bardzo często zaleganie z opłatami, doprowadzenie do szkód czy naruszenie porządku domowego. Osoby, które zostają wykwaterowane z takich przyczyn rzadko troszczą się o mieszkanie, najczęściej zostawiają je w stanie nadającym się jedynie do remontu. Z mieszkaniami odzyskanymi od zmarłych też nie jest lepiej. Osoby starsze nie zawsze inwestują w remonty, nie mają pieniędzy na wymianę okien itd.

Porównaj oferty kredytów w naszym Centrum Finansowym

Z kolei jeśli mieszkanie znajduje się w dobrej lokalizacji, jest zadbane - może trafić w ręce tych, którzy mają pierwszeństwo. Trzeba jednak pamiętać, że mieszkania takie mogą być znacznie tańsze. Ceny na licytacji oscylują wokół 10-20% ceny wywoławczej. Rzadko zdarza się, że wyjątkowo atrakcyjne mieszkanie zostaje sprzedane w cenie wyższej o 50% od pierwotnej wyceny.

Ile takich przetargów jest organizowanych? W ciągu ostatniego miesiąca w serwisie komunikaty.pl ukazało się ich kilkanaście. Henryka Sobczak informuje, że spółdzielnia, w której pracuje zorganizowała ich w tym roku około dwudziestu. Dodaje, że ich liczba będzie coraz mniejsza, ponieważ mieszkania odzyskiwane przez spółdzielnie jako lokatorskie prawo do lokalu oferowane są wyłącznie jako odrębna własność. Czyli raz sprzedane do zasobów spółdzielni nie wrócą.

Są jednak takie spółdzielnie, które na przetargach sprzedają także mieszkania lokatorskie, a dokładniej "pierwszeństwo zawarcia umowy". Tak jest na przykład w RGSM Perspektywa w Rudzie Śląskiej. Prawo lokatorskie jest oczywiście znacznie tańsze, jednak należy pamiętać, że mieszkania wystawiane na takie przetargi mają zwykle znacznie niższy standard. W przypadku Rudy Śląskiej są nawet takie z toaletą na piętrze czy pozbawione centralnego ogrzewania. Mimo niskiego standardu, uzyskanie prawa do mieszkania z tej puli ograniczone jest kilkoma warunkami. Po pierwsze nie można mieć prawa do innego lokalu, nie można też posiadać żadnej nieruchomości. Po drugie dochód brutto nie może być niższy niż 1000 brutto na osobę. Co w przypadku czteroosobowej rodziny podnosi poprzeczkę dochodów do 4 tys. zł brutto, a to znaczy, że z tego sposobu pozyskania mieszkań wyłączonych jest około połowy Polaków, właśnie tych, którzy mogliby być takimi tanimi mieszkaniami zainteresowani.

Zaletą tej opcji jest to, że prawo do takiego lokalu da się przekształcić w prawo do mieszkania własnościowego. Trzeba tylko sprawdzić, czy rzeczywiście działa w tym przypadku ustawa z 2007 roku pozwalająca przejąć spółdzielczy lokal za grosze. Jeśli tak, droga do taniego mieszkania stoi otworem. A jeśli nie - to trzeba szukać okazji i interesować się przetargami na mieszkania do remontu. Jeśli ktoś ma dostęp do tanich wykonawców albo potrafi zrobić to sam - może zarobić.

Mówiąc o mieszkaniach wystawianych na przetarg należy podkreślić, że spółdzielnia nie ma prawa sprzedać lokalu obciążonego długami. Warto jednak upewnić się, czy w mieszkaniu, które chcemy kupić nie są zameldowane dodatkowe osoby. Jeśli bowiem sprawa taka wyjdzie na jaw po licytacji, pojawią się problemy, a nieszczęśliwy nabywca będzie musiał swoich racji dochodzić w sądzie.

Jeszcze słowo o wycenie. Wyceną mieszkań sprzedawanych przez spółdzielnię zajmują się rzeczoznawcy. Oznacza to, że ich ceny zbliżone są do rynkowych. Zdarza się jednak, że spółdzielnie obniżają ceny wywoławcze, tak jak robi to katowicka Silesia. Tam lokale wystawione na licytację mają cenę obniżoną o 20% w stosunku do ceny rynkowej. Jaka jest ich ostateczna cena, to już oczywiście zależy od indywidualnego przypadku.
Podyskutuj o tym na naszym forum nieruchomości

Na góre strony

Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/dom/domains/mieszkaniowy.com/public_html/news.php on line 59

Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/dom/domains/mieszkaniowy.com/public_html/news.php on line 68
Brak komentarzy, twój bedzie pierwszy.
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz do tego artykułu:
Nick
Tekst z obrazka: nofollow
Treść
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Mieszkaniowy.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
wykonano w ≈ 0.637861 sek