+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Artykuły | Katalog firm | Rejestr pośredników | Kredyty hipoteczne | Projekty domów | Forum| Pomoc | Kontakt
2016-09-12 Centrum mniej zanieczyszczone niż jego okolice Badania naukowców z AGH wykazały, że małe miejscowości są bardziej zanieczyszczone niż centrum miasta.... więcej »
Ostatnio na forum:

Tagi:

Wyścig z Warszawą



O rozwoju centrów logistycznych decyduje lokalizacja - przede wszystkim bliskość autostrad i specjalnych stref ekonomicznych. W efekcie kilka polskich regionów zaczyna doganiać stolicę pod tym względem

Choć Warszawa jest głównym centrum logistycznym Polski, od dwóch lat można zaobserwować bardzo dynamiczny rozwój projektów magazynowo-logistycznych w innych regionach. W szybkim tempie rozwija się Poznań, Wrocław, Śląsk oraz Łódź. - Intensywny rozwój czeka również wkrótce Kraków i Gdańsk. Stawki najmu na rynkach regionalnych są bardziej konkurencyjne niż w Warszawie - twierdzi Renata Osiecka z Colliers International.

Znaczna część budowanych obiektów zostaje wynajęta jeszcze przed oddaniem do użytku.

Większe budynki

Coraz więcej wielkopowierzchniowych obiektów powstaje poza obszarami miast.

- Okolice Poznania czy Wrocławia swoją popularność zawdzięczają takim obiektom, jak budowany obecnie Panattoni (Poznań) o powierzchni 100 tys. mkw. czy Prologis (Wrocław) o powierzchni 50 tys., mkw. Jest to efekt zwiększonego popytu na duże powierzchnie logistyczne, zwłaszcza przez firmy chcące ulokować swoje centra dystrybucyjne dalej na wschodzie Europy. W pewnych rejonach, jak np. na Śląsku, dużym zainteresowaniem cieszą się także powierzchnie produkcyjne, głównie ze względu na duże bezrobocie oraz specjalne strefy ekonomiczne - twierdzi Beata Hryniewska, dyrektor działu powierzchni magazynowych w Jones Lang LaSalle.

- O regionie, w którym powstają magazyny, decyduje uniwersalna lokalizacja, czyli taka, która spełnia kryteria dla obsługi danego rynku - lokalnego, regionalnego lub krajowego. Inwestorów przyciąga położenie blisko skrzyżowań autostrad i głównych dróg krajowych, rynek pracy czy komunikacja miejska dla pracowników - dodaje Renata Osiecka.

Obiekty magazynowe powstające poza Warszawą to zazwyczaj centra dystrybucyjne lub logistyczne, które są większe i charakteryzują się nieco inną specyfikacją. - Oprócz wysokości, która zazwyczaj przekracza 10 metrów, również odstępy słupów są większe. Poza tym obiekty w Warszawie i bliżej miasta oprócz powierzchni magazynowej zawierają duże powierzchnie biurowe - wyjaśnia Kamila Wykrota, analityk rynku z DTZ.

W strefach i przy autostradach

Generalnie rynek nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce doskonale rozwija się w pięciu miejscach - oprócz najbardziej rozwiniętego rynku warszawskiego powstają one w regionie centralnej Polski (tzw. złoty trójkąt między Łodzią, Piotrkowem Trybunalskim i Strykowem), w regionie Poznania, w rejonie Górnego i Dolnego Śląska, a ostatnio również w okolicach Trójmiasta. - Jednym z najważniejszych czynników jest infrastruktura. Zazwyczaj nowoczesne centra logistyczne budowane są w pobliżu istniejących lub przyszłych autostrad - mówi Kamila Wykrota.

Złoty trójkąt, czyli okolice Łodzi, Strykowa i Piotrkowa Trybunalskiego, rozwija się przede wszystkim ze względu na doskonałą lokalizację - w samym centrum Polski. Na atrakcyjność terenu wpływa też planowana budowa autostrad A2 i A4. Inwestorów zachęca także niski koszt pracy. Najważniejsze z już istniejących tu centrów logistycznych to m.in. Logistic City-Piotrków Distribution Center, zlokalizowany na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego, i Tulipan Park-Stryków, który znajduje się na północny zachód od Piotrkowa, w Strykowie. Swoje centra dystrybucyjne mają tutaj również duże sieci handlowe, m.in. Ikea, Auchan, Nomi, Ahold, Carrefour i Cassino.

Tymczasem w okolicach Poznania rozwój centrów logistycznych (m.in. ProLogis Park Poznań czy Centrum Logistyczno-Inwestycyjne Poznań) wiąże się z budową autostrady A2 oraz bliskością granicy niemieckiej.

Rozwój na południu

- Dość dobra sieć dróg i autostrad na południu Polski sprzyja rozwojowi pod względem logistycznym również takich rejonów, jak Śląsk, Wrocław, Kraków - mówi Beata Hryniewska.

Najwięcej jednak magazynów powstało ostatnio na Śląsku, zwłaszcza Górnym. Jest to efekt działania specjalnej strefy ekonomicznej oraz dobrze rozwiniętej infrastruktury drogowej i przemysłowej - przez ten region przebiega autostrada A4, a w planach jest budowa autostrady A1. Niewątpliwie decydujący wpływ na tak dobrą pozycję miała obecność Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której działa wielu zagranicznych inwestorów. Na tych terenach inwestycje realizuje m.in. ProLogis (Chorzów), AIG Lincoln (Gliwice) czy Bel Properties (Tychy).

Natomiast Wrocław przyciąga inwestorów zagranicznych. Miasto to charakteryzuje się również wysokim poziomem rozwoju gospodarczego i społecznego, co wpływa pozytywnie na rozwój infrastruktury logistycznej wokół tego miasta.

RzeczpospolitaDorota Kaczyńska
Podyskutuj o tym na naszym forum nieruchomości

Na góre strony

Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/dom/domains/mieszkaniowy.com/public_html/news.php on line 59

Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/dom/domains/mieszkaniowy.com/public_html/news.php on line 68
Brak komentarzy, twój bedzie pierwszy.
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz do tego artykułu:
Nick
Tekst z obrazka: nofollow
Treść
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Mieszkaniowy.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
wykonano w ≈ 0.640510 sek