+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Artykuły | Katalog firm | Rejestr pośredników | Kredyty hipoteczne | Projekty domów | Forum| Pomoc | Kontakt
2016-09-12 Centrum mniej zanieczyszczone niż jego okolice Badania naukowców z AGH wykazały, że małe miejscowości są bardziej zanieczyszczone niż centrum miasta.... więcej »
Ostatnio na forum:

Tagi:

Negocjacje cen będą trudniejsze



Rynek nieruchomości delikatnie się ożywia – ceny mieszkań mogą nieco pójść do góry w najbliższych miesiącach.

Większy ruch na rynku jest już widoczny w stolicy gdzie, zdaniem pośredników Ober-Haus, wiosną wzrośnie liczba transakcji, a mieszkania mogą podrożeć. W efekcie negocjacje cen staną się trudniejsze.

Na warszawskim rynku wtórnym zainteresowanie wśród klientów budzą przede wszystkim lokale dwu-, trzypokojowe z przeznaczeniem na wynajem, w dobrym standardzie i atrakcyjnej lokalizacji. – Wynajmowanie mieszkań staje się ponownie bardziej opłacalne, ponieważ widać wyraźny wzrost popytu –twierdzi Anna Berezowska z Ober-Haus.

Kraków i Katowice

W Krakowie również widać lekkie ożywienie. – Po niewielkim spadku cen, jaki dotknął najbardziej przeszacowane rejony miasta, np. Ruczaj, Bieżanów, Prokocim, widać stabilizację i to zarówno w podaży ofert, jak i zainteresowaniu kupujących – twierdzi Rafał Renduda z Ober-Haus.

Mieszkania już nie sprzedają się w ciągu kilku dni, jak było przez ostatnie dwa lata. – Część sprzedających musi się oswoić ze świadomością, że proces sprzedaży zajmuje więcej niż pięć dni. Na normalnym, stabilnym rynku mieszkanie czy dom wystawione na sprzedaż w cenie adekwatnej do lokalizacji znajduje nabywcę w ciągu jednego do trzech miesięcy. A w przypadku wyjątkowych nieruchomości, przeznaczonych dla szczególnego klienta, proces ten trwa odpowiednio dłużej – opowiada Renduda.

Problem przeszacowania wartości nieruchomości mieszkaniowych łatwo zauważyć.

– Przykładem może być Ruczaj, gdzie sprzedający oczekuje 9 tys. zł za 1 mkw., podobnie jak w bez wątpienia lepszej dzielnicy Krakowa, na przykład Bronowicach – mówi Rafał Renduda.

Dodaje, że dość stabilne są ceny najmu, mimo że we wprowadzonych ostatnio na rynek kilku luksusowych budynkach wynajęcie dwupokojowego lokum to wydatek sięgający nawet 4 tys. zł miesięcznie.

W Katowicach tymczasem, jak i w innych miastach aglomeracji śląskiej, ceny ciągle rosną. Jednak mieszkania nie drożeją już w tak szybkim tempie jak w 2007 roku, kiedy to zanotowano wzrost około 60 proc. w skali roku. – Obecnie nadchodzi czas dynamicznego wzrostu cen w pozostałych miastach regionu, jak np. Gliwice. Spowodowane jest to głównie coraz większym zainteresowaniem klientów, podczas gdy podaż pozostaje wciąż na niskim poziomie – mówi Bartosz Woźniak z Ober-Haus.

Trójmiasto i Poznań

Coraz więcej klientów odwiedza biura nieruchomości i biura sprzedaży deweloperów. – Nie przekłada się to jeszcze na liczbę transakcji, ponieważ w dalszym ciągu dostępność kredytów hipotecznych nie osiągnęła pułapu takiego, jak w pierwszej połowie 2007 roku. Widać jednak, że klienci mimo pojawiających się zapowiedzi o radykalnych obniżkach cen pogodzili się z myślą o stabilizacji rynku – opowiada Przemysław Szkutnik z Ober-Haus.

Prognozuje, że rynek obudzi się późną wiosną. Na razie ceny utrzymują się na tym samym poziomie, co w ostatnich miesiącach poprzedniego roku. Rośnie natomiast zainteresowanie wynajmem mieszkań.

– Jest to normalny proces obserwowany od kilku już lat. Zasada jest prosta – jeśli spada liczba sprzedaży mieszkań, rośnie wynajmu – mówi Szkutnik.

W Poznaniu natomiast luty był miesiącem dalszej stabilizacji cen na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Najwyższy spadek cen zanotowano w przypadku lokali z wielkiej płyty.

– Delikatną korektę zauważamy również na rynku pierwotnym – tu deweloperzy prześcigają się w promocjach i upustach, co powoduje, że zainteresowanie najatrakcyjniejszymi projektami nie słabnie – twierdzą pośrednicy.

Nie bez znaczenia dla rynku nieruchomości jest usztywnienie się banków udzielających kredytów hipotecznych. – Trudności z uzyskaniem kredytu napędzają koniunkturę na wynajem mieszkań, stąd wciąż świetną inwestycją wydaje się zakup mieszkania przeznaczonego na wynajem. Można zauważyć mniejsze zainteresowanie kawalerkami, które ustępują lokalom dwu-, trzypokojowym – zapewnia Michał Dziarmaga z Ober-Haus.

Duże ożywienie panuje wciąż na rynku gruntów, a nadchodząca wiosna sprzyja wycieczkom za miasto w celu poszukiwania działek budowlanych. Podobnym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości rolne w pobliżu aglomeracji, które zaadaptować można na wiejskie rezydencje czy gospodarstwa agroturystyczne.

– Nikłym zainteresowaniem cieszą się domy z lat 80. i 90., zwłaszcza te o najprostszej bryle, tzw. klocki. Ich ceny odstraszają klientów, którzy wolą zakupić działkę i wybudować na niej dom nowoczesny, ładny i ergonomiczny – twierdzi Dziarmaga.
Podyskutuj o tym na naszym forum nieruchomości

Na góre strony

Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/dom/domains/mieszkaniowy.com/public_html/news.php on line 59

Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/dom/domains/mieszkaniowy.com/public_html/news.php on line 68
Brak komentarzy, twój bedzie pierwszy.
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz do tego artykułu:
Nick
Tekst z obrazka: nofollow
Treść
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Mieszkaniowy.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
wykonano w ≈ 0.626424 sek