+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Artykuły | Katalog firm | Rejestr pośredników | Kredyty hipoteczne | Projekty domów | Forum| Pomoc | Kontakt
2016-09-12 Centrum mniej zanieczyszczone niż jego okolice Badania naukowców z AGH wykazały, że małe miejscowości są bardziej zanieczyszczone niż centrum miasta.... więcej »
Ostatnio na forum:

Tagi:

Kup od gminy za grosze



We Wrocławiu jest jeszcze około 30 tys. mieszkań komunalnych, które można wykupić. Ich najemcy - jeśli zdecydują się na jednorazowy wydatek - mogą zapłacić tylko 3 lub 15 proc. ich wartości

W zasobach gminnych było ponad 80 tys. tego typu mieszkań, jednak od 1975 roku sprzedano już co trzecie. Pozostały 52 tys., ale według urzędników jedynie na około 30 tys. będą chętni - pozostałe to mieszkania w budynkach będących w złym stanie technicznym, ujętych w programie rewitalizacji czy wykwaterowania albo w budynkach socjalnych, nie objętych sprzedażą.

Jak wykupić mieszkanie?

Przede wszystkim trzeba być najemcą i posiadać umowę na czas nieoznaczony. Jeśli spełniamy te warunki, powinniśmy złożyć w Biurze Sprzedaży Lokali (Wydział Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości przy ul. Zapolskiej 2/4) zgłoszenie. Druk można odebrać w biurze albo wydrukować z internetu (na stronie www.wroclaw.pl, w linku "Co, jak i gdzie załatwić w UM Wrocławia"). Do zgłoszenia załączamy kserokopię umowy najmu.

Ale musimy pamiętać, że pismo nie zobowiązuje gminy do sprzedaży lokalu. To jedynie informacja dla niej, że są najemcy zainteresowani wykupem. Jest natomiast sygnałem dla urzędników, że przy przeznaczaniu kolejnych nieruchomości do sprzedaży można wziąć pod uwagę i tę lokalizację.

Nawet jeśli gmina zgodzi się sprzedać nam mieszkanie w trybie bezprzetargowym, będziemy musieli trochę poczekać. Najpierw musi m.in. wybrać w przetargu rzeczoznawcę majątkowego, który wyceni jej wartość. Później urzędnicy muszą przygotować dokumentację. Najemca otrzyma informację o prawie pierwokupu i będzie miał 21 dni (od daty otrzymania oferty) na to, by złożyć wniosek o nabycie lokalu oraz oświadczenie, że wyraża zgodę na ustaloną cenę.

- Cała procedura trwa od trzech do pięciu miesięcy - mówi Kazimierz Filar, zastępca dyrektora Wydziału Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości. - Ale może się przeciągnąć nawet do roku, jeżeli nieruchomość nie posiada księgi wieczystej i trzeba zaczynać od jej podziału, wydzielania działek i wyceny.

Najemcy wrocławskich mieszkań komunalnych mogą przy ich wykupie liczyć na spore bonifikaty. Jeśli wszyscy lokatorzy kamienicy jednocześnie będą chcieli zostać właścicielami, dostaną aż 97 proc. upustu. Wykupując samemu mieszkanie, możemy liczyć na maksymalnie 85 proc. bonifikaty. Ale uwaga! Pod warunkiem, że całą kwotę zapłacimy jednorazowo.

- Zainteresowanie wykupem mieszkań jest duże, szczególnie jeśli chodzi o możliwość wykorzystania tej maksymalnej bonifikaty - komentuje Filar. - Istnieje wprawdzie także inne wyjście, czyli kupowanie na raty, ale jest to zupełnie nieopłacalne dla najemców. Nawet jeżeli mogą rozłożyć płatność na okres 10 lat, to i tak płacą sto procent wartości, bo nie przysługują im wtedy bonifikaty. A jeśli zdecydują się na jednorazową wpłatę, to ponoszą wydatek w wysokości trzech lub 15 procent wartości.

Na poczet ceny mieszkania (jeszcze przed udzieleniem bonifikaty) zalicza się również kaucję mieszkaniową, zwaloryzowaną na dzień złożenia wniosku. Warunek jest jeden - została wpłacona przed 12 listopada 1994 roku.

Jeżeli mieszkamy w budynkach, w których sprzedaż lokali rozpoczęto przed 1 stycznia 1995 roku, to wraz z lokalem otrzymamy ułamkową część gruntu pod budynkiem w użytkowanie wieczyste. Natomiast gdy sprzedaż zaczęła się po tym terminie bądź nastąpiło przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności - lokale sprzedaje się łącznie z gruntem na własność.

A co z garażami i lokalami użytkowymi? Te pierwsze - jeśli według planu zagospodarowania przestrzennego nie podlegają np. wyburzeniu - możemy wykupić, niestety, bez rozkładania na raty (to koszt około 15-25 tys. zł za garaż). Natomiast dotychczasowi najemcy lokali użytkowych mają szansę je wykupić, jeżeli złożą wniosek i dokumenty, m.in. umowę najmu i zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Mogą przy tym rozłożyć płatność na raty: pierwsza rata wynosi 30 proc. wartości lokalu, a pozostała kwota może być podzielona albo na 12 kwartalnych rat (czyli na 3 lata), albo na 40 kwartalnych rat (na 10 lat).

Izabela Strączek
Podyskutuj o tym na naszym forum nieruchomości

Na góre strony

Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/dom/domains/mieszkaniowy.com/public_html/news.php on line 59

Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/dom/domains/mieszkaniowy.com/public_html/news.php on line 68
Brak komentarzy, twój bedzie pierwszy.
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz do tego artykułu:
Nick
Tekst z obrazka: nofollow
Treść
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Mieszkaniowy.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
wykonano w ≈ 0.573057 sek