+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Artykuły | Katalog firm | Rejestr pośredników | Kredyty hipoteczne | Projekty domów | Forum| Pomoc | Kontakt
2016-09-12 Centrum mniej zanieczyszczone niż jego okolice Badania naukowców z AGH wykazały, że małe miejscowości są bardziej zanieczyszczone niż centrum miasta.... więcej »
Ostatnio na forum:

Tagi:

Deweloperska górkaRynek został zasypany nowymi mieszkaniami. Gdzie oferta wzrosła najbardziej i czy faktycznie wszędzie zwiększyła się liczba oferowanych mieszkań? 

 

Najnowsze wyniki monitoringu inwestycji deweloperskich systematycznie prowadzonego przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson na potrzeby raportów kwartalnych opisujących rynki mieszkaniowe Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańsk, Łodzi i Katowic wykazały, iż rekordowa oferta w większości monitorowanych miast po raz kolejny wzrosła. W niektórych wypadkach skala tego wzrostu była wręcz imponująca. Na koniec czerwca 2012 r. na rynkach analizowanych miast w ofercie znajdowało się już ponad 56,3 tys. mieszkań. Trzy miesiące wcześniej liczba ta była mniejsza jeszcze o ponad 5 tys.

 

W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi padły kolejne rekordy. Klienci w tych miastach nie mieli jeszcze tak dużego wyboru nowych mieszkań. Co więcej, skala wzrostu oferty w ujęciu kwartalnym robi naprawdę duże wrażenie, zważywszy iż punktem odniesienia była przecież rekordowa do tej pory podaż. W ciągu II kw. 2012 r. oferta w wymienionych miastach wzrosła od 6% w Warszawie do 20% (!) w Gdańsku. W rezultacie w stolicy można wybierać już spośród ponad 20 tys. mieszkań, a w Krakowie oferta zbliżyła się do poziomu 12 tys. lokali. We Wrocławiu deweloperzy mają do zaoferowania niemal 9,5 tys. mieszkań.   

 

Nieco inaczej prezentuje się sytuacja w Poznaniu. Tutaj również oferta wzrosła, jednak w dalszym ciągu nie udało się osiągnąć poziomu sprzed roku, gdy przekraczała ona 4,6 tys. mieszkań.

 

Jedynie w Katowicach, które już nie pierwszy raz zachowują się zupełnie odmiennie niż pozostałe rynki mieszkaniowe, oferta deweloperów drugi kwartał z rzędu zmniejszyła się.

 

Poniżej zamieszczono zestawienie przedstawiające wielkość oferty deweloperów w analizowanych miastach.

 

Oferta deweloperów na koniec II kw. 2012 r.

 

Miasto

Warszawa

Kraków

Łódź

Wrocław

Poznań

Gdańsk

Katowice

Liczba dostępnych mieszkań (w tys.)*

20,3

11,8

3,0

9,4

4,2

6,6

1,1

* Liczby dostępnych mieszkań pochodzą z raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy. II kwartał 2012 r.” Działu Badań i Analiz firmy Emmerson S.A

Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A .

 

Z punktu widzenia potencjalnych nabywców tak duży wybór jest z pewnością korzystny. Niestety, sama ilość mieszkań w ofercie nie sprawia, iż automatycznie stają się one bardziej dostępne. W drugiej połowie 2012 r. przyrost oferty deweloperów zdecydowanie zwolni, niemniej jednak liczba aktualnie oferowanych mieszkań z pewnością wystarczy, aby z nawiązką pokryć zgłaszany popyt. 

 

 


Podyskutuj o tym na naszym forum nieruchomości

Na góre strony
Brak komentarzy, twój bedzie pierwszy.
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz do tego artykułu:
Nick
Tekst z obrazka: nofollow
Treść
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Mieszkaniowy.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
wykonano w ≈ 0.624377 sek