+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Artykuły | Katalog firm | Rejestr pośredników | Kredyty hipoteczne | Projekty domów | Forum| Pomoc | Kontakt
2016-09-12 Centrum mniej zanieczyszczone niż jego okolice Badania naukowców z AGH wykazały, że małe miejscowości są bardziej zanieczyszczone niż centrum miasta.... więcej »
Ostatnio na forum:

Tagi:

12 metropolii, 12 mln mieszkańców



Rząd ogłosił we wtorek plan stworzenia 12 metropolii wokół największych miast. Każdą ma zarządzać rada złożona z prezydentów, burmistrzów i wójtów. Decydować ma większością głosów. Co o tym mówi się w 12 miastach?

Warszawa. 2,5 mln ludzi i korek

Na powstaniu metropolii stołecznej najbardziej zyskają mieszkańcy podwarszawskich miejscowości, którym coraz trudniej przedrzeć się przez korki na rogatkach. A pod miasto przeprowadza się coraz więcej warszawiaków. Wzorem dla aglomeracji stołecznej może być Berlin, gdzie działa związek komunikacyjny skupiający stolicę Niemiec, Brandenburgię i 18 samorządów powiatowych i miejskich. Wszystkie składają się na transport publiczny, a mieszkańcy wszędzie jeżdżą z jednakowymi biletami.

- Na początek do metropolii stołecznej powinno wejść 50 gmin, które mają naprawdę ważne związki z Warszawą - uważa prof. Michał Kulesza, który przygotowuje trzeci etap reformy administracyjnej kraju. Metropolia byłaby też szansą dla kolei podmiejskich. Ich sieć wokół Warszawy jest dobrze rozwinięta, ale pasażerów zniechęca brak wspólnego biletu na pociągi i komunikację w stolicy. Na razie udało się go wprowadzić tylko w granicach Warszawy i na pojedynczych stacjach wokół miasta.

Mieszkańcy: 2,5 mln (w tym 800 tys. w 50 gminach wokół Warszawy)

Uczelnie: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Lotniska: Okęcie w Warszawie i planowane w Modlinie

Jarosław Osowski, Warszawa



Metropolia górnośląska. Jaka ją nazwać?

Ma ją stworzyć co najmniej 14 miast Górnego Śląska i Zagłębia. Część samorządowców i polityków od dawna proponuje nazwę Silesia, która jest rozpoznawalna w świecie. Taka nazwa pojawiła się również w projekcie ustawy. Nie podoba się to jednak mieszkańcom Zagłębia i części naukowców, którzy protestują przeciwko zawłaszczaniu nazwy całego Śląska tylko dla jego części.

Jednym z jej najważniejszych zadań będzie m.in. modernizacja komunikacji miejskiej, w tym głównie sieci i wagonów tramwajowych. Region musi też zacząć się promować i zadbać o kulturę. Dziś często biznesmeni, którzy tu pracują, wolą mieszkać w Krakowie, bo tam przyjemniej spędzić wolny czas. Prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, przekonuje, że metropolia powinna szybko sięgnąć po unijne dotacje. - Budżety poszczególnych miast nie wystarczą. Metropolia będzie potrzebowała nie tylko pieniędzy. Będzie konieczne wizjonerskie myślenie jej szefa bez względu na to, kto nim będzie. Musi mieć wizję tego, jak region ma wyglądać za 10 lat. Wiemy np., że powinniśmy postawić na rozwój usług. Ale jakich?

Mieszkańcy: 2 mln

Uczelnie: 40, w tym Uniwersytet Śląski

Lotnisko: Pyrzowice

Firmy: największa firma górnicza w Europie Kompania Węglowa (65 tys. osób),. Fiat, Delphi, General Motors i Isuzu

Przemysław Jedlecki, Katowice

Kraków. Metropolia zarobi na turystach

To mogą być grube miliony, bo co roku przyjeżdża tu 8 mln turystów. - A przyszłe obszary metropolitalne mają mieć udział w dochodach z podatku VAT. To dla Krakowa może mieć kolosalne znaczenie - mówi były małopolski marszałek, a dziś senator PO Janusz Sepioł. Do tego będzie szansa na realizację wielkich projektów finansowanych przez Unię. To m.in.: metro (lub szybki tramwaj w tunelach pod częścią miasta), dokończenie autostradowej obwodnicy, kolej aglomeracyjna. Ten ostatni projekt jest już zresztą przygotowany - pociągi między Wieliczką, lotniskiem w Balicach i centrum Krakowa już jeżdżą. Linię trzeba jednak zmodernizować, wybudować nowe przystanki, a przy nich parkingi.

Mieszkańcy: 1,1 mln (760 tys. w Krakowie)

Lotnisko: Balice

Uczelnie: Też pytanie - tu jest prawie 200 tys. studentów.

Firmy: Jedno z europejskich centrów usług - tu przenoszą swoją księgowość i kadry duże światowe koncerny. Brakuje powierzchni biurowych - część biurowców powstaje nawet poza granicami miasta, gdzie ziemia jest tańsza i dokąd łatwo dojechać.

Trójmiasto. Wolne Miasto i II RP

Trójmiasto, choć wydaje się spójne, dzieli cały czas nieformalna granica przypominająca tą, która przed wojną oddzielała Wolne Miasto Gdańsk od II RP. Gdańsk i Sopot grają razem, Gdynia trzyma się z boku. Wprowadzenie wspólnego biletu na komunikację miejską w całym Trójmieście trwało kilkanaście lat, udało się to dopiero na początku 2008 r. Samorządowcy z Gdańska, którzy chcą w metropolii odgrywać pozycję lidera, od dawna czekają na ustawę metropolitalną. Samorządowcy z Gdyni tego się obawiają. Oczekują, że ustawa będzie dawała możliwość zrzeszania się, ale nie obowiązek.

Priorytetami dla metropolii będą: wspólne przygotowanie do Euro 2012, pełna integracja komunikacji miejskiej, przejęcie od PKP Szybkiej Kolei Miejskiej (pełni rolę trójmiejskiego metra), stworzenie jednego systemu sterowania ruchem ulicznym, budowa jednej sieci dróg rowerowych i wspólna walka o przyciągnięcie do Trójmiasta turystów i inwestorów.

Mieszkańcy: 1 mln

Lotniska: Międzynarodowy port lotniczy w Gdańsku, lotnisko wojskowe w Gdyni Babich Dołach (wkrótce otwarte dla ruchu cywilnego) oraz lotnisko wojskowe w Pruszczu Gdańskim (współużytkowane przez cywili). Gdańsk i Gdynia to także dwa największe porty morskie w Polsce.

Uczelnie: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Akademia Muzyczna w Gdańsku, ASP w Gdańsku, Akademia Medyczna w Gdańsku, Akademia Morska w Gdyni i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni

Firmy: Lotos, Energa, GE Money Bank, LPP, Stocznia Gdynia, Stocznia Gdańsk, Stocznia Remontowa, Nordea Bank

Metropolia Wrocławska. Czy Wrocław da żyć?

Największe obawy dotyczą roli Wrocławia. Czy będzie tak jak w 2006 r., gdy na dwa tygodnie Wrocław zakazał tirom wjazdu do miasta i rozjeżdżały one okoliczne miejscowości? - Przy takim działaniu stolicy metropolii trudno mówić o wspólnocie interesów - komentowali samorządowcy. Szanse? Najlepszym przykładem jest pozyskanie jednej z największych inwestycji w powojennej Polsce - koreańskiej fabryki koncernu LG Phillips. Sprawę pilotowała działająca od dwóch lat Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. W jej skład wraz z Wrocławiem wchodzi 13 gmin. Mała podwrocławska gmina Kobierzyce dała atrakcyjny grunt, duży Wrocław - wsparcie eksperckie i koordynację w sprawach administracyjnych.

Do załatwienia jest wprowadzenie w metropolii wspólnej polityki planów zagospodarowania przestrzennego, co ma wykluczyć konflikty "małych" z "dużym". Niedawno do tego doszło - Wrocław planował budowę pasa startowego lotniska na swoim terenie, ale tuż przy jego granicy gmina Kąty Wrocławskie stawiała osiedle domków. Wrocław chce utworzyć kolej aglomeracyjną, ale nie wiadomo, jakie miasta będą na jej trasie. Zwolennicy metropolii przekonują też, że dzięki współpracy finansowej samorządów udałoby się wybudować przekładaną przez lata Wschodnią Obwodnicę Wrocławia - ważną dla miasta, ale tylko w niewielkiej części przebiegającą w jego granicach.

Mieszkańcy: 750 tys. do 1,1 mln - w zależności od wariantu
 

Lotnisko: Strachowice

Uczelnie: 20 (z dominującymi Uniwersytetem i Politechniką we Wrocławiu)

Firmy: koncern LG Phillips, który docelowo zatrudni 12 tys. ludzi


Łódź z sąsiadami żyje w zgodzie

Tu tworzenie metropolii nie będzie trudne. W bezpośrednim sąsiedztwie Łodzi są Pabianice, Zgierz, Aleksandrów Łódzki i Konstantynów Łódzki. Między nimi a Łodzią nie ma żadnych konfliktów, uprzedzeń ani animozji. Mieszkańcy ościennych miast pracują w Łodzi, młodzi łodzianie kupują mieszkania w Pabianicach czy Aleksandrowie, bo tam taniej, a do pracy dojeżdżają do Łodzi.

- Wcześniej wszyscy byli skoncentrowani, żeby utrwalić gminę, powiat, samorząd województwa. Teraz musi być kolejny etap ewolucji ustrojowej - mówi wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski. - Współpraca między miastami jest potrzebna do tworzenia sieci transportowej, energetycznej. Musi być wspólne planowanie przestrzenne, wspólna polityka "śmieciowa", sieć wodno-kanalizacyjna. Po co budować 10 spalarni odpadów, jak można mieć jedną efektywną? - mówi.

Rok temu w Łodzi rozpoczęła się budowa szybkiego tramwaju, który połączy Pabianice, Łódź i Zgierz. Metropolia ułatwiłaby inwestycję, bo można by wspólnie występować o pieniądze unijne, wspólnie organizować przetargi.

Mieszkańcy: 930 tys.

Lotnisko: im. Władysława Reymonta.

Uczelnie: sześć państwowych i 19 niepaństwowych

Firmy: Dell, Bosch-Siemens, Indesit i Gillette w Łodzi. Procter & Gamble w Aleksandrowie. Na granicy Łodzi i Pabianic rozpoczyna się właśnie inwestycja Ikea (centrum handlowe Port Łódź, w którym pracę znajdzie 2 tys. osób).

Rzeszów. Dolina Lotnicza

Rzeszowska metropolia to 170-tys. miasto plus sześć sąsiednich powiatów. Wkrótce rozpocznie się realizacja ogromnego projektu za unijne pieniądze: za 300 mln zł zostanie unowocześniony transport miasta i sąsiednich miejscowości. Obok kilkudziesięciu nowych autobusów, systemu sterowania ruchem czy elektronicznego biletu Rzeszów zostanie z okolicznymi wioskami połączony dodatkową komunikacją - po istniejących już torach kolejowych jeździć będą szynobusy. I właśnie o tego typu wspólnych przedsięwzięciach mówią politycy i samorządowcy, gdy pytamy o możliwości metropolii.

Główną bolączką jest lotnisko w Jasionce. Sama płyta została kilka lat temu zmodernizowana (jest tu jeden z najdłuższych pasów startowych w kraju), ale terminal pasażerski wygląda jak barak. Nowy został zaprojektowany, ale od wielu miesięcy nie może się rozstrzygnąć przetarg na jego budowę. Tymczasem samoloty kursują już stąd do Londynu, Dublina i Bristolu. A latem także do Nowego Jorku.

Mieszkańcy: 735 tys. osób

Uczelnie: Pięć, w tym Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska z ekskluzywnym wydziałem lotniczym, jedynym w kraju, który kształci pilotów lotnictwa cywilnego.

Lotnisko: Jasionka

Firmy: Rzeszów to centrum jedynej w kraju Doliny Lotniczej, stowarzyszenia zrzeszającego 65 firm tej branży. Największą firmą jest WSK produkująca m.in. silniki do samolotów F-16. Inne znane formy to Alima Gerber, Zelmer i informatyczne Asseco Poland.

Szczecin. Aż do morza?

Szczeciński obszar metropolitarny obejmować ma gminy: Police, Gryfino, Goleniów, Kołbaskowo, Kobylanka.

Nie obejmie Stargardu Szczecińskiego, który - choć leży tylko 25 km od Szczecina - jest samodzielnym ośrodkiem. Trwają dyskusje w sprawie Świnoujścia. Szczecin jest z nim połączony wspólnym zespołem portów morskich, ale drogą lądową to jednak aż 100 km. - Jeśli ustalimy wspólnie, że jest więcej łączących nas punktów, to Świnoujście dołączy do metropolii - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. Metropolia chce pozyskać pieniądze na inwestycje, których wartość przewyższa możliwości Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli pieniądze, które województwo dostanie z Unii do 2013 r. To przede wszystkim modernizacja sieci trakcji tramwajowej oraz budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Miasto chce jak najszybciej zbudować kolejowe połączenie z portem lotniczym. Megainwestycją (ponad 2 mld zł) miałaby być północna obwodnica Szczecina z mostem ponad torem wodnym dla statków pełnomorskich.

Mieszkańcy: 750 tys.

Lotnisko: Goleniów, 40 km od Szczecina

Uczelnie: Akademia Morska, Politechnika i Uniwersytet, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu i in.

Firmy: Stocznia Szczecińska Nowa, Zespół Portów Szczecin-Świnoujście, Zakłady Chemiczne Police, Zespół Elektrowni Dolna Odra, Goleniowski Park Przemysłowy, Park Przemysłowy w Policach oraz Park Przemysłowy w Gardnie (pod Gryfinem), który tworzy się od tego roku. Ma powstać w sąsiedztwie już budowanej trasy szybkiego ruchu S3 (ze Świnoujścia i Szczecina na południe Polski i do Czech)


Poznań. Interesy są pod miastem

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny przekonuje, że potencjał metropolii będzie się krył przede wszystkim w zarządzaniu częścią usług publicznych - komunikacją, szkołami ponadgimnazjalnymi, szpitalami - w większej skali. - Poznaniacy mają coraz więcej interesów poza miastem, więc muszą mieć możliwość sprawnego dojazdu - tłumaczy. - Podobnie jest ze szkołami, zwłaszcza zawodowymi, i szpitalami. Młody człowiek chce chodzić do takiej szkoły, która spełnia jego wymagania, nawet jeżeli nie ma jej w jego miejscowości. Chcemy leżeć w szpitalu, w którym są najlepsi specjaliści, bez względu na to, czy taki jest w okolicy.

Grobelny liczy się z sytuacjami spornymi: - Na pewno pojawią się przy podziale pieniędzy, ale też podczas ustalania kolejności realizowania poszczególnych inwestycji.

Priorytetami poznańskiej metropolii mają być wspólna promocja i wspólna gospodarka odpadami.

Mieszkańcy: 860 tyś.

Uczelnie: 25, w tym osiem publicznych

Lotnisko: Poznań-Ławica

Firmy: Volkswagen Poznań Sp. z o.o., Kompania Piwowarska SA


Metropolia bydgosko-toruńska. Gdzie stolica?

Tu już na starcie pojawił się problem z lokalizacją stolicy. Bydgoszcz jest największym miastem - przekonuje jej prezydent Konstanty Dombrowicz. Prezydent Torunia Michał Zaleski stawia na stolicę rotacyjną - taki wariant dopuszcza ustawa o metropoliach.

Mimo sporu oba miasta już myślą o tym, jak wykorzystać szanse, jakie daje ustawa metropolitalna. Planowane są inwestycje, które przybliżą oba miasta. Szybka kolejka BiT City skróci o połowę czas przejazdu (dziś to blisko godzina). Szosę łączącą Bydgoszcz z Toruniem ma w przyszłości zastąpić ekspresowa dwupasmówka.

Mieszkańcy: 758 tys.

Lotnisko: W Bydgoszczy, obsługuje 8 międzynarodowych połączeń do miast w Irlandii, Wlk. Brytanii, Niemczech, Danii i Austrii.

Uczelnie: 14, w tym trzy uniwersytety, 80 tys. studentów

Firmy: Gospodarczym kołem zamachowym aglomeracji jest strefa ekonomiczna w Łysomicach, w której swoje fabryki wybudowali światowi potentaci z branży elektronicznej, m.in. japońskie Sharp i Orion.

Lublin. Metropolia przyjazna dla biznesu

W skład metropolii oprócz miasta wejdą cztery powiaty (lubelski, łęczyński, świdnicki i lubartowski). To ustalono już w 2005 r. W obszarze metropolitalnym najwięcej zyskają gminy leżące w centrum lub wzdłuż tras komunikacyjnych. Najważniejsze drogi w lubelskiej metropolii to S17 (Warszawa - Hrebenne) i S19 (Białystok - Rzeszów), które czeka modernizacja i przekształcenie w drogi ekspresowe przed 2012 r.

Miasta i gminy metropolii już postanowiły wspólnie się promować. Ma powstać specjalny przewodnik do inwestowania w metropolii. Według ostatniego numeru "Forbesa" Lublin znalazł się na drugim miejscu po Wrocławiu w rankingu miast przyjaznych dla biznesu.

Mieszkańcy: 720 tys.

Lotnisko: Pierwsze w regionie lotnisko pasażerskie ma powstać za cztery lata w Świdniku.

Uczelnie: pięć publicznych, w tym KUL, UMCS i Politechnika Lubelska

Firmy: Lubelska Kopalnia Węgla „Bogdanka”, wytwórnia śmigłowców PZL Świdnik


Białystok. Porządek ze śmieciami

Program gospodarowania odpadami to najpilniejsza sprawa. Chodzi głównie o budowę składowisk, spalarni śmieciu i rozbudowę selektywnej zbiórki odpadów. Może to być też źródłem największych sporów. Zdaniem prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego nasza metropolia będzie musiała nakreślić ogólny plan zagospodarowania oraz wypracować szczegóły dotyczące budowy lotniska i obwodnic. Równie ważna będzie kwestia rozwiązań komunikacyjnych i organizacja transportu zbiorowego. Truskolaski ocenia, że w skład metropolii powinny wejść dwa powiaty - białostocki i sokólski.

Mieszkańcy: 510 tys.

Lotnisko: Nie ma, jest tylko lądowisko aeroklubu.

Uczelnie: kilkanaście, najważniejsze to: Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej i Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania

Firmy: Agrovita, Biaform, Jazbud, Agnella czy Zeto


Podyskutuj o tym na naszym forum nieruchomości

Na góre strony

Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/dom/domains/mieszkaniowy.com/public_html/news.php on line 59

Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/dom/domains/mieszkaniowy.com/public_html/news.php on line 68
Brak komentarzy, twój bedzie pierwszy.
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz do tego artykułu:
Nick
Tekst z obrazka: nofollow
Treść
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Mieszkaniowy.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
wykonano w ≈ 0.928228 sek